Bu Akşam Nar Kırıyorum (21 Aralık)

Bu yazı renklitirtil bloguna aittir ve kullanılması kesinlikle yasaktır.
Son üç belki dört yıldır yaptığım bir ritüel var, nar kırma. Bu nar kırma ritüelini aslında astroloji ile ilgilenmeye başladıktan sonra yapmaya başladım ve kalpten inandığım içinde yıl içinde etkili olduğunu gördüm ve düşündüm. Nar kırma ritüeli Anadolu'da evin içinde kırılır ve nar parçalandığında eve dağılırmış. Bu dağılma ile birlikte eve bolluk bereket geleceğine inanılırmış. Bu ritüel ya da gelenek nesiller boyunca sürmüş ve bize kadar gelmiş. Ben yıllardır yapıyorum ama bu yıl arkadaşlarımla bu bilgiyi paylaşmak istedim. Fakat gördüğüm kadarıyla bu ritüeli bilen çok insan yokmuş. Bu yüzden onları bilgilendirirken sizleri de bilgilendirmek istedim. 

Bu ritüel yılbaşı akşamı 23.30-00.00 arası da yapılıyor yani bu akşam yapmayanlar (21 Aralık) yılbaşı akşamı da bu ritüeli gerçekleştirebilirler. 

Nasıl Yapılır;

Bu ritüelde gerekli olan elbette ki Nar. 

1.Nar'ımızı alıyoruz güzelce yıkıyoruz ve kuruluyoruz.

2.Daha sonrasında sağlam olan hiç bir yerinde delik ve benzeri bir yırtık olmayan market poşetine koyup ağzını sıkıca bağlıyoruz. 

3.Sonra tüm pozitif enerjimizle önümüzdeki yıl içerisinde istediğimiz dileklerimizi ALLAH'a dua şeklinde diliyoruz. Yalnız dileğinizi kalpten inanarak ve isteyerek dilemeniz de fayda var. 


4.Daha sonra poşeti havaya kaldırıp koridorun sonu, dış kapının önüne (Ayakkabılık kısmı dediğimiz yer.) doğru yere vurup Nar'ı patlatıyoruz.

5.Son olarak o Nar'dan tatmayı ihmal etmiyoruz. Çünkü o Nar bizim kısmetimiz, bereketimiz.


Dipnot:
Arkadaşlarımdan Nar'ın ortalığı batırıp batırmayacağı konusunda çok soru geldi. Poşette olduğu için herhangi bir sorun çıkmıyor. Tabii ki yukarı da yazdığım gibi poşette herhangi bir defo olursa ne olur bilemiyorum. En azından benim yıllardır deneyimlediğim bu şekilde. Ben bu ritüeli çok seviyorum her yılbaşı gecesinde tam 00.00'da yapmayı çok seviyorum. Bu yıl ilk defa 21 Aralık'ta yapma şansı buldum. 
Dipnot2:
Bu ritüeli ilk Astrolog Nuray Sayarı'dan öğrendim, 21 Aralıkta yapıldığını ise Astrolog Zeynep Turan'dan öğrendim. 21 Aralıkta yapılma sebebini ve neden Nar kırıldığını detaylı öğrenmek isterseniz şu yazıdan okuyabilirsiniz;
twitburc - Zeynep Turan'ın resmi sitesine gitmek için tıklayınız.
Kırdığım nar...
Dileklerimi diledim,  narımı kırdım.  ALLAH dileklerimi kabul etsin. 
Yorum Gönder

10 Yorumlar

 1. Türklerin Nardugan Bayramı bugün. Akçaçam süslenen gün.
  Hayat ağacı.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bak bunu bilmiyordum, bilgilendirme için teşekkür ederim. :)

   Sil
 2. Merhaba canım,
  Nar kırma olayını bilmiyordum. Çok ilinç geldi. Ayy bu gece değil mi ? Pozitif enerjinin gücüne inanırım. Bakayım dolapta varsa yapalım bunu. Her şey Allah'ın izniyle olur. Bu bilinçle tüm dileklerimizi yine Allah'tan isteyerek, bol bol duanın gücüne sığınalım.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bu gece, inşallah vardır ve yaparsın bana olumlu geldiğini düşünüyorum. Amin inşallah ALLAH'a dua ediyorum her zaman hakkımda hayırlısı olsun diye, kesinlikle duanın gücüne inanıyorum. Zaten Nar'ı kırmadan önce en önemli ve dikkat edilmesi gerek bu. Yani ALLAH'a kalpten dua etmek. :)

   Sil
  2. Arkadaşlarıma da WhatsApp ile gönderdim yazınızı :)

   Sil
  3. Çok teşekkür ederim, bende hep sizin yazılarınızı ilgiyle okuyup blogger arkadaşlarımla paylaşıyorum... Her ne kadar yorum yapmaya fırsatım olmasa da çok ilgi çekici konular seçip, anlaşılır bir üslupla yazıyorsunuz. Bunun için ayrıca teşekkür ederim. :)

   Sil
 3. 21 Aralık için olanını kaçırdım ama yılbaşı gecesinde kesinlikle denemeliyim! Teşekkür ederim yazın için *-*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Denemelisin. Şimdiden ALLAH'a edeceğin dualar kabul olsun. Yorum için ben teşekkür ederim. :)

   Sil
 4. İlk kez duydum nar kırma ritüelini. Demek ki bu gece nar şöleni olacak evde :) Harika.. Öyleyse gelsin pozitif enerjiler, sarsın sarmalasın bizi :) Teşekkür ederim bilgilendirme için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim çok sevdiğim bir ritueldir. Allah dualarımızı kabul etsin. :)

   Sil

✿Lütfen hiç bir sitenin linkini ve blogunuzun linkini paylaşmayınız.

DİKKAT !!! (BLOG LİNKİNİ PAYLAŞANLARIN YORUMLARINI YAYINLAMIYORUM)

TARTIŞMA YARATACAK CÜMLELERDEN KAÇININIZ, saygı ve sevgi çerçevesinde yorum yapmaya özen gösterelim.

LİNK, SİYASİ, SPOİLER, ÖTEKİLEŞTİRME ve TARTIŞMA yaratacak cümleleri yayınlamıyorum. :]
zhl:)

Çerez Örnek Çerez Örnek