This Blog is protected by DMCA.com

4 Aralık 2014 Perşembe

RP Nedir?

Genelde şu oluyor bende  bir kişi mesaj atıyor sen RP misin diye  bende  sanki bilmiyormuş gibi o ne ki diyorum  sonra kaşımda alaycı bir  şekilde  off neyse boşverle  sohbet sonlanıyor.. Bende hmm araştırdım  blogum için yazı çıktı diyorum  işte alttan alttan  benim yaşım geregi bilmemem  dogalmış gibi  igneliyorum karşımdakini.Tabi bu konuda teşekkür etmeyi unutmuyorum.
Açıkca söylemek gerekirse böyle zamanlarda  karşımdaki soran kişinin 2. cevaptan sonra ki hali ezik gibi geliyor çok bilmiş ve  karşındaki bilmeyen insana cahil gibi davranan aslında kendi  büyük ahmak olan kişi üzerine bu tarz ortamlara popi olup böbürlenen ''çocuk'' olarak nitelendirebilecegimiz minik  dünyavi yaratıklardır.Her neyse o kadar çok  blogum için yazı çıktı diye yazdım ki   kişilere  en sonunda bu konuda bir yazı yazsam iyi olur diye düşündüm.Peki ben nasıl tanıştım.Ben  Eylülün başlarında  facebooka üye oldum  blogum için  ozaman  çogu kişinin nickinin  yanında parantezde (RP) yazıyordu başta şey gibi algıladım  bi grup kurmuşlar  ya da bir  pop grubu var onun adı filan gibi fakat merak edip araştırdıgımda  düşündügümden farklı bir terim ortaya çıktı. 
Anladıklarımı sizlerle paylaşayım;

Açılımı Role playing olan  Türkçeye çevirirsek rol yapma  oyununa denk gelen bir  terimdir. RP okuduklarıma göre asosyal  hayattan sogumuş insanlar için bire bir oyundur..Aslında çok çılgınca bir şey oynamış oldugu karakterin  kimligine bürünüyor kişi  bilgisayar başında o kimligine büründügü kişi oluyor oynadıgı saatlerde.Bi nevi  tiyatro gibi bir şey sergiliyorsun  net başında ve o zaman diliminde. Genelde  bu RP olayını farklı yöne çekip sevgili bulmak amacıyla da oynayanlar varmış araştırmalarımda bu   olayda gözümden kaçmadı...Bu olayı araştırırken mantık kurdum ve bence anladıgım kadarıyla hani kitap okurken okudugumuz zamanlarda orada ki  bayan/erkek karakter yerine kendimizi koyar öyle okuruz ya  okurken onu yaşarız onun gibi bir şey olsa gerek.Bi yandan da aklıma takıldı bu sürekli olarak bunu oynayanlar belli süre sonra psikolojik  zorluk çekiyor mu çünkü anlatımlara göre o an gerçekten o kişi oluyormuşsun ya bunun dozajını kaçırırsanız  ne olur diye düşünmeden edemedim.Oynaması zevklidir belki ama ortasını bulmak ta gerek bence.Bu yazıyı yazarken bir yandan hala nette geziyorum ve bununla ilgili bir sitede bir yazı buldum açıklayıcı bir yazı olmuş bence göz atmalısınız ( tık ) Asla oynamayacağım oynamadıgım  bu oyunu genelde oynayanların yaş ortalaması 15-18miş ve çok eğlenceli  kurgusal bir şeymiş bunu da not etmek lazım.

5 yorum:

 1. Elinize sağlık gerçekten yararlı içerikler sergileyip ortaya koymuşsunuz.

  YanıtlaSil
 2. Ben 2 yıl gibi bir süre İnstagram üzerinden BTS-Min Yoongi oynatmıştım ve cidden düşündüğün gibi psikolojik sorunlar olabiliyor. Ben bu sorunlar yüzünden hesabımı kapatmıştım ama nedense bir roleplay hesabı açmadığımda kendimi eksik hissediyorum bağımlılık yaptı galiba^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zamanla aşarsın bu durumu biraz dişini sıkmalısın. :)

   Sil
 3. ben 5 yıldır rp yapıyorum grubumdada var hala daha yapıyorum :D ama kore rpsi değil herşeyi kendimiz tasarladık :D

  YanıtlaSil

✿Lütfen hiç bir sitenin linkini ve blogunuzun linkini paylaşmayınız.

DİKKAT !!! (BLOG LİNKİNİ PAYLAŞANLARIN YORUMLARINI YAYINLAMIYORUM)

TARTIŞMA YARATACAK CÜMLELERDEN KAÇININIZ, saygı ve sevgi çerçevesinde yorum yapmaya özen gösterelim.

LİNK, SİYASİ, SPOİLER, ÖTEKİLEŞTİRME ve TARTIŞMA yaratacak cümleleri yayınlamıyorum. :]
zhl:)

Tasarım:Sawako Kuronuma