This Blog is protected by DMCA.com

26 Mayıs 2017 Cuma

Şevkat Yerimdar (Dizi)

Sonunda yaz dizileri Şevkat Yerimdar dizisiyle başladı. Yanlış hatırlamıyorsam zamanını geçen yaz tanıtımı yapıldığında büyük bir merakla beklemeye başlamıştım. Fakat dizi ne hikmetse bu yaza kaldı. Haliyle benim de hayallerim yıkılmıştı. Filmini severek izlediğim dizinin yayınlanmaması çok moral bozucuydu. Neyse ki sonunda başlayabildi. Şu an ilk bölüme göre beklediğime değdiğini düşünüyorum. Film tadında bir ilk bölüm izledim. Konuyu sil baştan almalarına rağmen hiç sıkmadı. Yer yer ince espriler mevcuttu. Zaten Şevkat Yerimdar'ı güzel, iyi yapan şeyin de bu ince espriler olduğunu düşünüyorum. Sıcacık bir mahalle dizisi olmasının yanı sıra kendimizden bir şeyler bulabiliyoruz. Dizisi biraz daha farklı olur diye umuyordum ama filmden sapılmamış olması çok güzel düşünülmüş. Zaten Erol Hizarcı sevdiğim senaristlerden biridir. İzleyiciyi nereden yakalayacağını iyi bildiğini düşünüyorum. Zaten filminde senaristi aynı olduğu için kötü çıkması pek düşünülemezdi. Özgürcan Çevik'in kaderinden midir bilmem başrol oynadığı iki dizisi de ramazan ayına denk geldi. Bir önce ki yine FOX TV'de yayınlanan dizisi de ramazan ayına denk gelip fazla tutunamamıştı. Umarım bu dizi iyi bir reyting ile en azından tüm yaz sorun yaşamadan devam eder. Özgürcan Çevik'in oyunculuğunu çok seviyorum. Duruşuyla tam bir Ankara bebesi olduğu için kendime yakın hissediyorum. Yanlış hatırlamıyorsam Şevkat'te Ankaralıydı. O yüzden belki de Şevkat'i de çok seviyorum. Kısacası bana göre on numara beş yıldız bir oyuncu. Sadece bu ülkede hala tam anlamıyla değer görmüş bir oyuncu değil. Umarım zamanla bu durumda aşılır. Bilmeyenler için Başak Parlak genelde dizilerde ki aşk üçgeninde üçüncü şahıs o sinsirella kızı oynar. Bu dizi de ise çok tatlı naif bir kızı oynuyor. Keşke kariyerinde daha fazla cici kız rolünü oynasa Başak Parlak. O kadar çok fiziksel olarak cici kız rolleri uyuyor ki sinsirella rollere hiç yakıştıramıyorum. Kızın yüzüne bakınca ay gibi ondan oynadığı rol çelişkili duruyor. Fakat bu dizi de kendini bulduğunu hissediyorum. Filmden yola çıkarak rolle bütünleştiği belli oluyor. Bu da tabii ki oyunculuk konusunda izleyiciye daha inandırıcı bir karakter olarak geçiyor. Ayrıca Özgürcan ve Başak'ın kimyası inanılmaz. Ne yalan yazayım keşke sevgili olsalar diye iç geçirdiğim sahneler oluyor. Birlikte oldukları sahnelerde bir bakış bir mimik insanı etkiliyor. Dizi de tiyatro kökenli usta oyuncular vardı. Bu yüzden usta oyuncular es geçiyorum. Yeni oyuncular da da bir potluk görmedim. Oyuncu kadrosu ilk bölüme göre güzel gözüküyordu. Sadece
Barış Murat Yağcı'dan hoşlanmadım. Bilmiyorum estetiği var mı ama tip olarak fazla itici geldi. Profil çekimlerinde de Rüzgar Erkoçlar'a benziyordu zaten göz yanılgısı yaşadım bol bol. Oyunculuğu hakkında emin değilim ilk bölüm olduğu için bir şey yazmak için erken ama pek beğendim de yazamam. bir de unutmadan yazayım Pascal'ın dizi de oynaması çok iyi olmuş. Bir BEŞİKTAŞ'lı olarak dizi ne kadar ruhumu okşuyorsa Pascal'ın oynaması da o kadar hoşuma gitti. Daim olur inşallah. Son olarak dizi bu tarz film ya da dizi sevenler için aranan kan. Eğer ki bu türü seviyorsanız hiç düşünmeden başlayın derim. Şiddetle tavsiye ederim. 
Dizi ilk bölümüyle reytinglerde yayın zamanı, 5. sırada, tekrarı ise 11. sırada tamamladı. 
Şevkat Yerimdar 

Tür: Komedi
Senaryo: Erol Hizarcı
Yönetmen: Bülent İşbilen
Yapımcı: Hayri Aslan
Yapım: Limon FİLM
Kanal : FOX
Günü : Cuma
Yayın Saati : 20.00
Başlangıç tarihi : 26 Mayıs 2017
Konu: Özgür bir insan nasıl yaşayacağını hiç düşünmez; çünkü nasıl yaşanmayacağını zaten bilir. Gerisi hikayedir.
Asi ruhlu bir mahalle delikanlısıdır Şevkat. Adaletsizliğe, haksızlığa ve ayrımcılığa zerre tahammülü yoktur. En büyük sorunu da öfke kontrolüdür. Bu sorundan ötürü sıra dışıdır, sevimlidir ve mahallenin afili kahramanıdır.
Şevkat harbidir, samimidir, sözünün eri, öfkesinin esiridir. Ancak yüreği pamuk kadar yumuşaktır ve hayatı hep pamuk ipliğindedir. Halden anlar, hatır sayar, zorda kalana yardım elini uzatır. Velhasıl, nesli tükenmiş bir mahalle delikanlısıdır o.
Şevkat’in hatırını asla kıramayacağı Cevdet Bey bir gün ondan bir ricada bulunur. Ama ne ricadır bu! Bu ricadır zaten hikayemizi başlatan; Şevkat’i hayatının en zor sınavına atan.
Cevdet Bey, Paris’ten dönen kızı Esin’i Şevkat’e emanet eder. Mertliğine güvenir , göz kulak ol, sahip çık kızıma der; mahallesine gönderir.
Şevkat Yerimdar bu! Emanetse baş üstündedir, dünya yıkılsa halel getirmez üstüne.
Gel gör ki bu emanet başkadır; güzeller güzeli bir kızdır. Adı Esin’dir, Şevkat’in hayatına belalı ama tatlı bir esin gibi gelmiştir işte.
Şevkat’e emanet edilen Esin mahalleye adım attığı gün aklını kaçırır ve dünyadan kopar.
Şevkat’i bir telaştır alır. Emanete sahip çıkmak ve Esin’in aklına başına getirmek için akla karayı seçer.
Derken aklı başına gelir Esin’in . Ne var ki, Esin kendine geldiğinde bambaşka biridir.
Şevkat’e kök söktürür, onu çileden çıkarır.
Buna rağmen Şevkat verdiği sözden dönmez. Hem Esin’e göz kulak olmak hem de ona katlanmak zorundadır çünkü.
Esin ne yapar ne eder, iki yakası bir araya gelmeyen Şevkat’in iki ayağını bir pabuca sokmayı başarır.
İki arızalı karakter arasında akıllara zarar bir ilişki kurulur ve yaşadıkları mahallenin altını üstüne getirirler.
Garip, zor, belalı bir aşk hikayesi doğar derken…
Bu aşkın doğuşu içindir zaten bütün olaylar…
Oyuncular: 
ÖZGÜRCAN ÇEVİK 
BAŞAK PARLAK 
SALİH KALYON 
MURAT AKKOYUNLU 
SUZAN AKSOY 
AYŞE KÖKÇÜ
MAZLUM ÇİMEN 
BURAK DEMİR 
BARIŞ MURAT YAĞCI 
ESER EYÜBOĞLU 
PELİN ORHUNER 
CANAN MAKTAL 
SEMRA GÜZEL
MÜGE UYAR 
MERT TÜRKOĞLU 
MURAT MAKAR 
DİREN POLATOĞULLARI 
AHMET BOZALİ 
İNANÇ KOÇAK 
TOLGA KOÇYİĞİT
PASCAL NOUMA
SİMGE ULUER 
MERDAN KARDAN 
KORAY GÜMÜŞSOY

2 yorum:

  1. basroldeki cocuk cok basarili cok dogal.kizi da begeniyorum.neden basrolde oynamiyor diye hayiflanirken boyle eglenceli bir yapimla karsimiza cikti.ozgurcan bir recep ivedik hatta fazlasi olabilir.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kesinlikle katılıyorum Recep İvedik'ten daha komik. :)

      Sil

✿Lütfen hiç bir sitenin linkini ve blogunuzun linkini paylaşmayınız.

DİKKAT !!! (BLOG LİNKİNİ PAYLAŞANLARIN YORUMLARINI YAYINLAMIYORUM)

TARTIŞMA YARATACAK CÜMLELERDEN KAÇININIZ, saygı ve sevgi çerçevesinde yorum yapmaya özen gösterelim.

LİNK, SİYASİ, SPOİLER, ÖTEKİLEŞTİRME ve TARTIŞMA yaratacak cümleleri yayınlamıyorum. :]
zhl:)

Tasarım:Sawako Kuronuma