This Blog is protected by DMCA.com

4 Ağustos 2015 Salı

Blogspot'ta Bir Blog Nasıl Mimlenir?

Öncelikle yeni blog açmışlar ya da daha önce mim açmamışlar için mim'in ne demek olduğunu anlatmak istiyorum.Birileri size mimlendin yazıp link attıgında sizi etiketledim size cevap hakkı verdim demek oluyor.Tıpkı Facebook ve ya Twitterda yaptığımız gibi.Tek arkada ki fark mimleme işlemi ve mimleyince kişilere bildirim gitmemesi.Cahil dönemimde bana mim gelmişti sonra nete mimlendin yazıp çıkan mimlere göre yapmıştım.ardından kimse karşılık vermediğinde üzülmüştüm.Meğersem mimlediğim kişilere bildirim gitmiyormuş bu yüzdende o kişiler bi haberlermiş.İşte bu benim mimle olan imtihanımdı.bunu yaşamamanız için bu postu yazma gereği duydum.
Mim'de bilinmesi gerekenler;
1.Mimlendiyseniz muhakkak o mimi yanııtlamaya çalışın ,nezaket geregi bu daha iyi olur.Ayrıca eğer karşınızdaki kişinin mimini yanıtlamazsanız büyük bir ihtimal bir daha sizi mimleme isteği olmayacaktır.
(Şahsen ben öyle yapıyorum. Bir mimliyorum,iki mimliyorum karşılıgını göremeyince bir daha mimlemiyorum.)


2.Mim almak bir blog için çok önemlidir.Öncelikle bu sizi mimleyen kişi tarafından sizin tanıtımınız demektir.Yani bir nevi o kişinin takipçilerinin sizin blogunuzu keşfetmesini sağlar.


3.Mimlemek de mim almak kadar önemlidir.Çünkü mimlediğiniz kişi yanıtlarken yine sizin blogunuzun linkini kullanacaktır ve bu şekilde blogunuzun keşfi kolaylaşacaktır.


4.Mim bloggerları birbirine yakınlaştırır tanışmayı sağlar.Bu da bloggerlar arasında sosyalleşmeniz demektir.
(Ben bu yüzden takip ettiklerim çok beni takip eden kişileri mimlemeyi tercih ediyorum.Amacım tanışmak.Eğer tanımadığınız bir blog sizi mimliyorsa blogunu kontrol edin bazı bloglar daha ilk postunda mim oluşturup sizi mimliyor amacının ne olduğunu anlamışsınızdır.Öyle mimleri bence yanıtlamayın.Bana çok geliyor ben yanıtlamıyorum onlar sadece bloglarının reklamını düşünen blog sahipleri.)


5.Mimlediğiniz bloggerları muhakkak haberdar edin.
(Bunu blogunda herhangi bir postun altına yazmak yerine o bloggerın sosyal hesaplarının olup olmadıgını keşfedin ve oralardan haberdar edin diğer türlü hoş bir durum olmuyor.)

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.Eklemek isteyen olursa lütfen yorum yapmayı esirgemesin.


Peki mim nasıl yapılır?

1.Öncelikle isterseniz sizi mimleyen kişinin linkini paylaşarak teşekkür edebilirsiniz size kalmış taktiri.

2.Sizi mimleyen kişinin yazısının dikkatlice okumalısınız  ya mimde tek soru vardır ya da  bir çok sorudan oluşur.

3.Mimleyen kişinin yanıtladığı soruyu sizde aynen kendinize kopyalayarak yanıtlamalısınız.

4.En az 3 kişi olmak üzere istediğiniz kadar blogunun linkini paylaşmalısınız.

5.Bazen kimseyi mimlemek istemeyebilirsiniz o zaman da ''İsteyen herkes yanıtlayabilir.Herkes kendini mimlenmiş saysın.'' gibisinden bir cümle ile bitirebilirler.

Peki Nasıl blog linki paylaşılır?

Öncelikle; yazdığınız postun hemen üst bölümünde bulunan simgelerden Bağla olan butona tıklayınız.Ardından:Önce Bağlantı ver bölümüne kişinin blogunun linkini kopyalayıp yapıştırın.Görülecek metin bölümünde de aynı link çıkacaktır.O linki silip yerine ''ELİNİZLE'' bloggerın nickini ya da url ismini yazın.Bu işlem bittiğinde TAMAM butonuna basın.
İşte bu şekilde yazınızda gözükecektir.Yaptığınız mim hayırlı olsun. :pMimleme işlemi tamamlanmıştır.
Mimde Örnek görmek için;

16 yorum:

 1. Güzel olmuş hatalarım varmış hemen duzelticem :)

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler çok yararı oldu. Henüz hiç gelmedi bana ama gelirse uyacağım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gelir gelir zamanla olur o işler ,yorum için teşekkür ederim. :3

   Sil
 3. 2009 yılından beri buralardayım ve ister istemez mimlere karşı bir bıkkınlık geldi bana, ama ilgimi çeken bir şey olursa yanıtlamakla birlikte, ilgimi çekmeyen bir çok mimi de yanıtsız bırakıyorum. Mim yazmak için, tarzımın dışına çıkacağım ya da sadece ''aman yazayım da kurtulayım'' diye düşüneceğim mimleri genelde görmezden gelmeyi tercih ediyorum...

  Blogger'da etkileşimleri oldukça yüksek, fakat bir çoğunun da samimiyetsiz olduğu kocaman bir gerçek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şuana kadar bana samimiyetsiz gelen hiç bir blog gelmedi bu yüzden bu konu hakkında bir şey yazmam.Tarzı olan bloglara elbette ki her mim gitmez bu konuda haklısın.Yanıtsız bırakman iyi olur senin açından bu sayede mimleyen kişi bir daha gelmez ve kurtulmuş olursun.Yorum için teşekkür ederim. :3

   Sil
 4. Bilgilendirme için teşekkürler. :) Eğer kafanda 'bugün ne izlesem?' sorusu dolanırsa bloguma bi uğra derim :)

  YanıtlaSil
 5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba;
   Artık mim pek fazla kullanılmıyor. Yani; mesela ben artık mim cevaplamıyorum. Çünkü bazı bloggerlar özellikle yeni bloggerlar bunu reklam amaçlı kullanıyorlar. Bir tane yazısı bile olmayan biri bakıyorum ilk yazısını mim yapmış ve bana mim yollamış oluyor. Aslında mim blogların birbirini tanıması yakınlaşması amacı ile yapılırdı eskiden. Çok güzel bir etkinlikti, birbirimizin bloglarını ziyaret edip yeni bloglar keşfediyorduk. Fakat şu an da tamamen çıkar için yapıldığından dolayı mimlerin hepsini cevaplamama kararı aldım. Büyük bir ihtimal çoğu bloggerda bunu anladığı için yapmama kararı almış olabilir. Bu yüzden alınmamalısın sana özel bir durum değildir. Bu blog işi neden bu kadar hırs olayına döndü anlamış değilim. Artık dönüşü olmaz ama eski blog günlerine dönmeyi çok isterdim. Yorum için teşekkür ederim. :)

   Sil
 6. Yeni blogerlardan sayılırım
  Ve yazan kişi sırf beni mimlediği için nezaketen bende devamını getiricem.Bende aynı şekilde mimlicem.Hatta sizide şimdi takibime alıyorum.Yazınız çokk işime yaradı 😃 ve sizide mimlicem hıhhh 😃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Takip için teşekkür ederim. İşinize yaradıysam ne mutlu bana. Mim için şimdiden teşekkür ederim. :)

   Sil
 7. Çok sağolun paylaşım için, sabahtan beri bulacağım diye kabız olmuştum :)

  YanıtlaSil
 8. Paylaşım için teşekkürler. Şu mimleme işi nasıl bir şeymiş, ben mimlenirsem nasıl anlayacağım derken iyi oldu bu bloğu buldum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, yorum için ben teşekkür ederim işine yaradıysa ne mutlu bana. :)

   Sil

✿Lütfen hiç bir sitenin linkini ve blogunuzun linkini paylaşmayınız.

DİKKAT !!! (BLOG LİNKİNİ PAYLAŞANLARIN YORUMLARINI YAYINLAMIYORUM)

TARTIŞMA YARATACAK CÜMLELERDEN KAÇININIZ, saygı ve sevgi çerçevesinde yorum yapmaya özen gösterelim.

LİNK, SİYASİ, SPOİLER, ÖTEKİLEŞTİRME ve TARTIŞMA yaratacak cümleleri yayınlamıyorum. :]
zhl:)

Tasarım:Sawako Kuronuma