This Blog is protected by DMCA.com

20 Mart 2018 Salı

MEHMED Bir Cihan Fatihi (Dizi)

''Sonunda başladı hoş geldin, gönlümün sultanı Kenan İmirzalıoğlu...'' yazarak yazıma başlamayı isterdim ama önce sosyal medyada yazılanlardan bahsetmek istiyorum. Neden orada tanrı dedi? Bu adam 43 yaşında 20 yaşında bir padişahı nasıl canlandırabilir? Dekolte var yazıklar olsun... (Çıldırma emojisi yok mu yıl olmuş 2018 hala emojisi yok yazıklar olsun)

''Orada neden tanrı diyor? Orada ki kişi acaba müslüman bir kadını mı oynuyor? O kadın kimdir? Kim bu Mara Despina?'' bu soruların cevabını kendilerine sordular mı merak ediyorum. Eleştirmeden önce izlediğimiz şeyin gerçek tarihini biliyor muyuz, çok merak ediyorum. Gerçekten yorumları okurken beynim yandı. Hristiyan bir karakterin ALLAH demesini bekliyorlar resmen şaka gibi.

Diğer bir durum Kenan'ın yaşı... 20'li yaşlarda genç bir oyuncunun oynaması için bu karakteri kırk fırın ekmek yemesi lazım öncelikle ki böyle bir karakteri biz Kenan'da bile acaba diyerek izlerken nasıl genç deneyimi olmayan birini görecektiniz merak ediyorum. Gerçi o zaman da karaktere oyuncu olmamış yapamamışlar diye yazardınız orası kesin.

Dekolte kısmına gelince öyle yorumlar vardı ki gören göbeğine kadar dekolte açmışlar transparan giydirmişler sanır. Top topu 3- 5 kadın oyuncu çıktı onlarda zaten bir ikisi Bizans kadınıydı. Tamam biraz daha yukarıda olabilirdi kıyafetleri ama çok göze batan aman ALLAH'ım bu ne fazla dekoltelik bir durum yoktu.

Yani anlayacağınız sosyal medyada bir kesim daha dizinin 3. dakikasından itibaren diziyi izletmemek için ve kötülemek için ellerinden geleni yaptılar. Helede sonuna şu diziye bakın diye dizi kıyaslaması yapmaları alenen açık ediyordu niyetlerini. Ha eleştiri kısmında haklı olanlarda vardı. Mesela İstanbul Türkçesi ile konuşuyorlardı, bir tarihi hele de Osmanlı dizisine göre replik kısmı basit kalmıştı. Çekim hatalarını bu dizi için hatadan saymıyorum. Çünkü ilk bölüm için şanssızlıkların ardı arkası kesilmedi. Çok zor şartlarda, çok zor bir şekilde çekildiği medyaya yansıdığı için ilk bölümde ki tüm çekim hatalarını görmemezlikten geliyorum ve sonraki bölümlerde yavaşça oturacağını düşünüyorum. Dizinin müziklerini beğenmeyenlerin tam tersi ben beğendim. Kim yaptıysa ellerine sağlık insanı coşturacak sahnelerin ambiyansını sağlayacak cinstendi.

Her dizi yazısında tek tek oyuncuların oyunculuklarından bahsediyordum ama bu dizi için bahsetmek istemiyorum. Çünkü cast fazla iyi oyunculardan oluşmuştu. Bir iki yeni oyuncu vardı ama onlarda ustaların yanında kaynayıp gidiyorlardı. Bence hepsinin karaktere tamamen bürünmesi ve oldukça iyi performans göstermeleri hayran olunacak cinsteydi. Hele ki gönlümün efendisi Kenan İmirzalıoğlu bölümün kahramanı yazsam yalan olmaz. Öyle güzel bir Fatih olmuş ki yerine başka bir oyuncuyu düşünemem. İzlerken Fatih Sultan Mehmet'in o heybetini, o gözü karalığını ve kararlılığını tahmin edebiliyordunuz. Yani; Kenan o milli ruha bürünmüştü. Zaten bu karakter için bayağı kilo verdiğini ve çok çalıştığını söylemişti ama bu denli tamamen karakterle bütünleşebileceğini düşünmemiştim. Bence oynadı ve izleyiciye (en azından bana) yaşattı.

Diziyi şiddetle tavsiye ederim vaktiniz yoksa bile vakit yaratıp izleyin. Ben çok beğendim, salı geceleri için yeni favorim belli oldu.

...Ve sonunda başladı, hoş geldin gönlümün sultanı Kenan İmirzalıoğlu.
Bu yazı renklitirtil bloguna aittir ve kullanılması kesinlikle yasaktır.
Dizi ilk bölümüyle reytinglerde yayın zamanı, 3. sırada, tekrarı ise 14. sırada tamamladı.
MEHMED BİR CİHAN FATİHİ

Tür: Dram, Tarihi, Savaş
Senaryo: Ercan Mehmet Erdem
Yönetmen: Cevdet Mercan
Yapım: O3 Medya
Yapımcı: Onur Güvenatam
Yapım yılı: 2018
Yayın günü: Salı
Yayın saati: 20:00
Yayın kanalı: KANAL D
Başlangıç tarihi: 20 Mart 2018
Konu:
Kadim şehir yüzyıllar boyunca defalarca kuşatılmış; ama ne toplar güçlü surlarında tek bir gedik açabilmiş ne de Haliç’in devasa zinciri düşman gemilerine geçit vermiştir. Üstelik Mehmed şehri almak istiyorsa yalnız Bizans İmparatorluğu'na ve arkasındaki Hristiyan âlemine karşı değil, devlet içindeki en büyük muhalifi kudretli veziriazam Çandarlı Halil Paşa’ya karşı da mücadele etmek zorundadır.
Çağının çok ötesindeki bu büyük Sultan parlak zekâsı, askeri ve stratejik dehası, aklı ve zafere olan inancıyla, her türlü engeli aşarak ilerler. Tahta çıktıktan iki yıl sonra şehri kuşatır, yalnızca 53 gün süren bir kuşatmanın ardından, “imkânsız” denileni başararak Konstantinopolis’i fetheder. En büyük hayalini gerçekleştirerek adını tarihe yazdırır. O günden sonra Fatih namıyla anılan Sultan Mehmed Han, bu zaferiyle yeni bir çağın kapısını aralar ve yüzyıllar boyunca kıtalara hükmedecek olan büyük bir Cihan İmparatorluğu'nun da temellerini atar.
Oyuncular: 
Kenan İmirzalıoğlu (Mehmed)
Çetin Tekindor (Çandarlı Halil Paşa)
Gürkan Uygun (Delibaş)
Büşra Develi (Eleni)
Hazal Filiz Küçükköse (Melike)
Ertan Saban (İmparator Konstantinos)
Funda Eryiğit (Evdokya)
Sedef Avcı (Leyla)
İsmail Demirci (Şehzade Orhan)
Atsız Karaduman (Zağanos Paşa)
Burak Tamdoğan (Şahabettin Paşa)
Kaan Çakır (İshak Paşa)
Meral Çetinkaya (Daye Hatun)
Altan Erkekli (Mimar Muslihuddin)
İdil Fırat (Mara Hatun)
Toprak Sağlam (Teodora)
Serdar Orçin (Demetrios)
Yavuz Sepetçi (Notaras)
Leyla Tanlar (Esleme)
Mert Yazıcıoğlu (Korkut)
Taner Birsel/Konuk Oyuncu (Sultan II. Murad)

6 yorum:

 1. harika olmuş takipteyiz ;)

  YanıtlaSil
 2. gerçekten çok güzel bir dizi heleki son sahne muhteşemdi daha iyi olabilirdi gerçe fatih sultan mehmeti hakkıyla anlatabilecek zaten hiçbir dizi olamaz mükemmel bir insan

  YanıtlaSil
 3. Bende size katılıyorum. Gerçekten çok güzel bir dizi Kenan Imirzalıoğlu her zamanki gibi hakkını veriyor 🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Aynı düşüncede olduğumuza sevindim. :)

   Sil

✿Lütfen hiç bir sitenin linkini ve blogunuzun linkini paylaşmayınız.

DİKKAT !!! (BLOG LİNKİNİ PAYLAŞANLARIN YORUMLARINI YAYINLAMIYORUM)

TARTIŞMA YARATACAK CÜMLELERDEN KAÇININIZ, saygı ve sevgi çerçevesinde yorum yapmaya özen gösterelim.

LİNK, SİYASİ, SPOİLER, ÖTEKİLEŞTİRME ve TARTIŞMA yaratacak cümleleri yayınlamıyorum. :]
zhl:)

Tasarım:Sawako Kuronuma