This Blog is protected by DMCA.com

7 Ağustos 2015 Cuma

Tren Trafik Işıklarının Bir Anlamı Varmış

Aslında fotoğrafını çekmiştim Tren yolunun  fakat içime sinmedi nedense.Bu yüzden bende gif koymaya karar verdim.

Bir apartman boyunda ki tren yolundan trenler geçerken hiç dikkatimizi çekmiyor o kadar alışmışız ki geçtiğini filan hissetmiyoruz.Evi sallayan yük trenleri bile bana mısın demiyor artık.Her neyse bir kaç ay önce inek gibi tren yoluna bakarken birden ışıkların değiştiğini gördüm.Bu güne kadar hiç dikkatimi çekmemişti.Evet orada bir ışık vardı ama ilk defa tam değişirken görme fırsatım oldu.

Kırmızıya dönünce Tren iki durağın arasında ki bölmede aniden durdu.Bir süre bekledi sonra devam etti.Çok geçmeden birden uzun yol treni geçti filan.Neyse sorun trenin durup devam etmesi değil o trafik ışıklarından farklı lambaların renk değiştirmesiydi.Acaba anlamları neydi?Trafik ışıkları gibi bir anlamı olmalıydı ki o ışıklar vardı.Bende bunu merak ettim ve bir süredir araştırıyorum.Tabi ki de araştırdığım, bulduğum, okuduğum şeyleri anlamadım.Aylar sonra bu gün yine bakınırken sonunda ışıkların anlamlarını anlayacağım şekilde bir yazı  buldum.
(Okuyucu oğlan Blogcu kız Hikayesi:Ne kadarda  işsiz bir kız..) 
Meğersem bu ışıklarında basit bir anlamı varmış.


Yeşil ışık: ilerle

Sarı ışık: kontrollü ilerle (İlk ikaz olarak da algılanmalıdır.)

Kırmızı ışık: kesinlikle dur 

anlamına geliyormuş.Zaten bir anlamı olmasa oraya  koymazlardı değil mi?Süs değil ya yahu.

Her neyse ;bulduğum yazının tamamını kopyalamak istiyorum.

''1.2. Sinyal Bildirileri 
Yeşil ışık ilerle; sarı ışık, kontrollü ilerle (İlk ikaz olarak da algılanmalıdır.); kırmızı ışık, kesinlikle dur anlamındadır. Genelde sarı ışık ve kombine renkleri trenin kontrollü ilerlemesini ikaz eder. Kırmızı ve kombinasyonları duracak şekilde ilerlemeyi ikaz eder. Yeşil ve sarı kombinasyonları ise ilerlemeyi bildirir. Yanar söner ışıklarda manevra bildirimini verebilir.kaynak''

Yani renk değişiminde birden kırmızıya geçme sebebi bu olmalı diye düşünüyorum.Umarım doğru yeri bulmuşumdur.Bu tren şeysi de pek bir karışık arkadaş.Eğitim gören ve ya yeni işe başlayan makinistlere ALLAH sabır versin,yar ve yardımcısı olsun.Zor zor, vallahi zor.

2 yorum:

  1. bu işaretlerin cidden anlamlarını bilmiyor muydun?? ilk okulda öğrendik biz bunları ,,

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. İlkokuldayken TREN trafik ışıklarını gösterdiklerini bilmiyordum. Normal Trafik ışıkları gösteriliyor da TREN'i ilk defa sende okudum. :)

      Sil

✿Lütfen hiç bir sitenin linkini ve blogunuzun linkini paylaşmayınız.

DİKKAT !!! (BLOG LİNKİNİ PAYLAŞANLARIN YORUMLARINI YAYINLAMIYORUM)

TARTIŞMA YARATACAK CÜMLELERDEN KAÇININIZ, saygı ve sevgi çerçevesinde yorum yapmaya özen gösterelim.

LİNK, SİYASİ, SPOİLER, ÖTEKİLEŞTİRME ve TARTIŞMA yaratacak cümleleri yayınlamıyorum. :]
zhl:)

Tasarım:Sawako Kuronuma